Новости 14 апреля 2017

Вознесенським батькам розказали, що потрібно знати про “групи смерті” та як захистити дітей від суїциду

Останнім часом серед дітей не вщухає ажіотаж, а серед дорослих − паніка − довкола «груп смерті», котрі через соцмережі спонукають підлітків до самогубства. Явище справді небезпечне: адміністратори груп дають учасникам «завдання» − намалювати ручкою на руці кита ( ці морські ссавці масово викидаються на берег та гинуть, і причини цього явища досі не з’ясовані), потім вирізати на тілі такий же малюнок лезом, написати прощальну записку,стрибнути з даху багатоповерхівки чи повіситися, при цьому усі свої дії дітей зобов’язують фіксувати на фото, відео та надсилати на їх сторінки у соцмережах.

За підрахунками кіберполіції, в «групах смерті» зареєструвалися понад 13 тисяч дітей. За інформацією МВС, за шість місяців 2015 року було зареєстровано 184 випадки самоушкодження дітей, з них − 100 − самогубства, 84 − спроби самогубства. Назви таких суїцидальних спільнот − «Синій кит», «Море китів», «Тихий дім», «Розбуди мене о 4.20», «Рожеві феї», однак це далеко не повний перелік. У всіх прихильників таких груп на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами.

Таємні куратори груп надсилають відеоінструкції, як усе потрібно робити, тиснуть на дітей, шантажують, погрожують, наказують знімати на відео кроки до «звільнення». Перші суїцидальні випадки через онлайн-тиск були зафіксовані торік у Росії, а нещодавно віртуальні злочинці дісталися і до українських підлітків. На жаль, є вже два летальні випадки через цю небезпечну гру − в Івано-Франківську та Донецьку.

За випадком, що стався з 13-річним хлопчиком з Борщівщини, тернопільські правоохоронці розпочали кримінальне провадження за статтею 120 ККУ − доведення до самогубства. Хлопчик мало не пішов з життя через віртуальних маніпуляторів свідомістю, які, даючи небезпечні «квести», підводили його до непоправного.

Так, суїцидальні групи у соцмережах є однозначно і безперечно злом,  але шукають їх і дають згоду на участь у них самі діти, як правило, через брак уваги з боку найрідніших чи найближчих людей − батьків, відчуваючи розчарування і дискомфорт. Підліток ще не має досвіду, як подолати цей дискомфорт, а модератори груп, досвідчені психологи, спеціально нагнітаючи та загострюючи негатив, ще більше обмежують його коло спілкування з реальними ровесниками та друзями. Усі ці маніпуляції свідомістю супроводжуються похвалою за героїзм, мовляв, тільки справжній герой може зважитись на такі вчинки, які лякають інших.

 У нинішній час неможливо ізолювати підлітків від соцмереж, але батькам варто цікавитися віртуальним життям дітей, переглядати, у яких групах вони зареєстровані, хто у них в друзях. Слід неодмінно пояснювати, які нещастя трапляються з дітьми через небезпечні ігри в Інтернеті, і що після фатального кроку уже не буде ні другого, ні третього життя, взагалі жодного.

Відповідно до статистичних даних найбільш вразлива вікова категорія для залучення у «групи смерті» − учні 5-8 класів, а також діти, які проживають у неповних та проблемних сім’ях. Такі діти хочуть самоствердитися, бодай у такий ризикований спосіб, довести усім, які вони «круті» і, на жаль, не усвідомлюють та не передбачають наслідків своїх дій.

Найголовніше, зараз для батьків – це  бути уважними до своїх дітей, спілкуватися з ними, щоб вони хотіли ділитись своїми проблемами з рідними, а не з віртуальними, так званими «друзями».

                                      Як розпізнати небезпечну групу

Логотип: знаки богів і ножі

У кожної групи «смерті» є свій логотип. Найчастіше це символіка богів — дитина, думаючи, що він частина чогось важливого, ритуального і доступного обраним, сприймає логотип як татем, який дає йому за умови виконання інструкцій могутність і безкарність. Зображення ножів, лез, бритви, шрамів, надрізів і крапель крові на білому тлі — всі ці картинки також рясніють на сайті, привчаючи дітей до думки про смерть і страждання.

Картинки і фото в сірому, чорному і червоному кольорі

Сумні фотографії в сірих тонах, тривожні червоно-чорні малюнки гнітюче впливають на психіку. При їх розгляданні дитяча психіка входить в стан депресії, замкнутої кімнати, з якої немає виходу.

Дитина вже не бачить різниці між реальним і віртуальним світом і свою смерть сприймає як пригоду, після якого можна почати все заново.

Засилля слів на літеру «С»

У закликах і постах таких груп багато слів на літеру «С». Цей прийом — техніка «стресового слова»: такі слова, як «смерть», «самогубство», «страх» і т. п. ховаються між іншими словами, що починаються на букву «С». Таким чином, дитина швидше звикає до втрат, які насправді мали б її лякати; для неї це стає нормою, частиною життя, а значить, його простіше підштовхнути до незворотних дій.

Фото рейок, відпливаючого пароплава, людини, що віддаляється в приглушених сірих тонах нав’язують підліткам думки, що все в житті тлінне, близькі люди завжди йдуть і діти залишаються одні.

Психоделічна музика

Такі групи постійно поповнюються психоделічної музикою (найпоширеніші — Psynergy Project, Twisted Mind, Beatroots і т. д), в якій біт не співпадає з біоритмами людського організму, вганяють свідомість підлітка в депресивний транс, і ним в такому стані дуже просто керувати.

Рясність фраз про безглуздість життя

При цьому фрази про самотність в цьому світі, біль і розчарування в людях замасковані під цитати відомих авторитетних людей або слова священиків. Наприклад: «Ви все-таки людина, і я людина, а людиною бути — це відчувати біль» — Марина Цвєтаєва; «Люди і створені для того, щоб мучити один одного» — Ф. Достоєвський; «Я хочу стати людиною!» «Все, що гріховне, що несправжнє, — це тимчасове, це підробка, це смерть!» — Протоієрей Андрій Лемешонок.

А заклики до смерті вуалюються за красивими філософськими віршами. Наприклад: «о 4:20 кити не прокинуться, В тихому будинку не чекає їх світанок. Зірки з неба на даху проллються. Граєш зі мною? — Чекаю відповіді».

У хештегу — символічні слова

Наприклад, «# морекітов», «# тіхійдом», «# Мертві душі», «# ня, пока» і т. п. — це логотипи груп самогубців. Також можуть бути хештеги f57, f58, d28 і т. п., де зазвичай назви таких груп прописуються за алгоритмом: буква — з неї починається ім’я адміністратора, цифра — його порядковий номер самогубства.

Дитина вступила в небезпечну спільноту в соцмережах: чотири тривожних сигнали

Якщо з першого класу підліток дружив з Петром з сусіднього під’їзду і у нього була компанія в класі, а тепер коло друзів, а головне — інтересів, різко змінився (протягом 3-5 днів), це тривожний дзвіночок. Особливо якщо зміни супроводжуються «просвітленням»: підліток стає відстороненим від реального життя і починає погоджуватися з усім, що йому говорять. Адже вважає, що все, що відбувається — неважливо, а головна мета його життя — в віртуальному співтоваристві, де він нарешті зрозумів сенс життя і знайшов однодумців.

Ще тривожні сигнали, що вказують на те, що ваша дитина могла потрапити під вплив небезпечної групи, — зміна розпорядку дня (став вечеряти в кімнаті, змінює час відвідувань секцій) і неабияка пунктуальність в його дотриманні. Особливо якщо за комп’ютер дитина сідає в один і той же час (незважаючи ні на що). Адміністратори таких груп встановлюють над підлітком контроль, виховуючи в ньому сліпе підпорядкування: вказується час, коли в неї повинні входити учасники-однодумці.

А коли в онлайн-просторі одночасно багато дітей, незадоволених життям, настрій «життя — біль» легше підтримувати і вселяти ідею «зроби те-то — і тобі буде добре». Відвідування групи стає ритуалом — чимось важливим, забороненим і необхідним: отримати недозволене і відчути себе одним з обраних — дуже важливо для підлітка. Таким чином, дитині прищеплюється стадний інстинкт, а, як відомо, натовпом простіше керувати.

Якщо відбій у дитини в звичайний час, а вранці його не можна добудитися в школу — це ознака фізичної і нервової виснаженості: він не висипається. У завданнях соціально небезпечних груп бувають такі, які потрібно виконувати між 4:00 і 5:00 (є групи «Розбуди мене о 4:20»), тобто в досвітовий період. У завданнях таких груп дитина повинна зробити фотографію саме в цей час, поставити лайк якомусь посту в групі, прокоментувати запис адміністратора і т. д.

Цей час обрано спеціально: по-перше, пробудження вночі стомлює дитину і тому вона швидко втомлюється, стає дратівливою і, що потрібно творцям небезпечних сайтів, розчаровується в житті. По-друге, в досвітній період організм, налаштовуючись на пробудження, виробляє адреналін, тому підйом в цей час викликає тривожність і страх про майбутнє.

У всіх підлітків поведінка — демонстративна: вони хочуть, щоб їх дії були помічені і оцінені (не завжди позитивно). Тому, захопившись чимось, підлітки починають це демонструвати в малюнках. При цьому у дитини, яка потрапила під вплив небезпечних груп, з’являються невластиві раніше зображення, пов’язані з його новою «ідеологією», які він активно демонструє, не ховаючи. Тривожними сигналами вважаються малюнки метеликів — вони живуть тільки один день, і китів (вони від відчаю викидаються на берег). Це символіка суїцидальних груп.

Недобрий знак, якщо в малюнках є цифри — 57, 58, назви груп в «ВК», що підштовхують до суїциду, або 50 — назва книги «50 днів до мого самогубства». Також можуть бути і інші цифри. Важливо, що вони повторюються на малюнках дитини (на останніх аркушах зошитів, на руках у вигляді «татуювань», на шкільному приладді і ін.). Цифри присвоюються адміністраторами групи новим учасникам, щоб вбити в них індивідуальність. Адже людина, що не має імені і прізвища, — це безлика істота, лише цифра без власної позиції і зайвих питань і ініціативи. А значить, їм легко управляти. І ця цифра — порядковий номер самогубства.

Підліток готовий накласти на себе руки: ознаки

Якщо у дитини виникли суїцидальні думки, він їх неодмінно озвучить (пам’ятаємо, підлітки — демонстратори). Спочатку на сторінці в соцмережах — там, як йому здається, «цифрове плем’я» — його однодумці, які його розуміють, на відміну від «предків».

Переглядайте сторінки дитини (але так, щоб він цього не бачив — тоді не стане ховатися і приховувати свої інтереси в Мережі). Побачивши фрази «Мій час скоро прийде», «Я обіцяю, що зроблю Це» і т. п., відразу поговоріть з дитиною. Але не варто прямо говорити, що ви «моніторите» його сторінку. Почніть розмову про те, що є групи, якими керують адміністратори — це спеціально навчені люди, вони маніпулюють слабкими, розгубленими дітьми його віку. Робіть акцент на слові «маніпулятор» — підлітки не терплять, коли опиняються в ролі «маріонетки». Підіть на хитрість і розпитайте його про те, чи знає він, як розпізнати людину, схильного до суїциду. Дізнайтеся, чи немає в його суспільстві таких (зазвичай думки про самогубство — це масова ідея, яка осягає дітей цілими компаніями).

У суїцидальних групах влаштовують так званий квест за зростанням. Спочатку їм дають завдання подряпати, порізати себе і викласти фото каліцтв в Мережу, потім — вбити якусь тварину і знову ж сфотографувати. Підлітки йдуть на це через аутоагресію, яка виникає внаслідок образи на оточуючих, але яку вони не можуть виплеснути в соціум. Таким чином, злість вони зганяють на собі, заглушаючи душевний біль фізичною. А «квест» підводить їх до межі, прибираючи страх смерті.

Спровокуйте сварку, в якій ваше чадо зможе виговоритися.

Не карайте його, навіть якщо звинувачення дитини будуть несправедливими і образливими для вас. Кожну обвинувальну фразу дитини продовжуйте: «Ти для мене дуже важливий, ти мені дуже потрібен, я чую, що ти ображений, я розумію твою реакцію…» Головне — дати дитині виплеснути все те, що накопичилося у неї всередині. Тоді агресія, спрямована на самого себе, зменшиться, плюс він зрозуміє, що для когось на землі він все-таки важливий і потрібний.

Задумавши накласти на себе руки, підліток хоче, щоб про нього пам’ятали, говорили, плакали, коли його не стане. У цьому випадку він намагається залишити «слід», роздаровуючи свої речі, причому найулюбленіші. Якщо ви помітили, що у дитини стали зникати речі або він сам приносить вам зібрані пакети з раніше улюбленим одягом, книгами, ігровими приставками з проханням роздати знайомим, — насторожіться. Зазвичай діти в цьому віці — власники, і навіть якщо їм не потрібні книги, вони зберігаються як пам’ять про дитинство.

Не дозволяйте йому розлучатися з речами — це може утримати підлітка від суїциду. І розкажіть випадки про себе, в яких ви пройшли через труднощі в його віці. Крім того, розповідайте історії з хорошим кінцем з життя його однолітків (яких він знає). Для підлітків єдиний авторитет — ровесники і історії з їхнього життя.

У розмові підлітка часто проскакують фрази «Що б ви зробили, якби я помер?», «Що б ви сказали на моїх похоронах?», «Цікаво, красивою я була б у весільній сукні в труні?»

Такі фрази — явний індикатор суїцидальних думок. Діти хочуть дізнатися, як будуть вести себе оточуючі, якщо їх не стане, щоб потім перевірити, часто до кінця не усвідомлюючи, що «воскресіння» не буде. Важливо відразу ж розказати дитині, що мерці не можуть виглядати добре і комусь подобатися  Поясніть, що рідні в траурному одязі, які будуть плакати біля труни — це жахливо. А ворогам, яким він хоче щось довести, буде все одно. А може, вони ще й посміються, адже вони залишаться живі.

Як запобігти суїцидам дітей через групи в соцмережах: 7 порад батькам

У відповідь на діяльність небезпечних груп у соцмережах, які доводять дітей до самогубств, вважаємо  необхідним надати інформацію батькам про те, як працюють подібні угруповання, як виявити, чи дитина потрапила у небезпеку, куди краще звернутися та як вберегти дитину у такому випадку.

У всіх прихильників таких груп на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами.

Батькам, щоб не допустити потрапляння дітей у такі групи, рекомендується:

1. Приділяти більшу увагу психологічному стану дитини;

2. Перевіряти шкіру дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення – з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита;

3. Перевіряти облікові записи дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт, стежити за вмістом спілкування у приватних чатах;

4. Звертати увагу на коло спілкування дитини;

5. Намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;

6. Обов’язково контролювати, які фото- та відеофайли розміщені в гаджетах дитини;

7. Встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

У зв’язку з цим варто бути пильними, при можливості – перевірити облікові записи дітей, чи не зареєстровані вони під зазначеними у списку іменами.

Для того, аби вступити у групи, потрібно подати заявку для вступу до неї та написати певний текст у себе на сторінці.

Якщо адміністрація групи затвердить кандидатуру, то буде проведено психологічне вивчення особи та її готовності до самогубства через спілкування в приватному чаті.

Наступне повідомлення буде із завданням (опис завдання, та час який надається на його виконання). Виконання кожного завдання, потрібно фіксувати на фото або відео. На кожне завдання надається обмежений час. Якщо учасник не встигає його виконати, то його виключають з групи.

Всього дається 50 завдань (у фейкових спільнотах – від 13 до 50 «квестів», це залежить від адміністратора).

Адміністратор групи схиляє дитину до нанесення дитині власноруч каліцтв або заподіяння болю.

Коли адміністратор групи впевнений в тому, що дитина готова до самогубства, створюється аудіо з музикою, в якому дитина виступає в головній ролі.

Єдиний вихід із усіх проблем, який озвучується на запису – вчинити самогубство. Перед цим дитина слухає аудіозапис і робить останній крок.

Фінальне завдання – покінчити життя самогубством та зафіксувати момент смерті на камеру в режимі online.

При виявленні таких груп самостійно потрібно також негайно повідомляти до кіберполіції (https://www.cybercrime.gov.ua – цілодобово), телефон гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні) або звертатися до адміністрації соцмережі, у якій було виявлено групу.

Для підготовки статті опрацьовано та використано ряд  матеріалів, опублікованих в  інтернеті.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Самое комментируемое

To Top