Редакція Odesa.online поспілкувалася з Сергієм Чутким, членом правління та керівником напрямку навчання населення щодо попередження ризиків від мін та ВНП ГО «Асоціація саперів України» про мінну небезпеку на півдні України та про складнощі, перспективи та терміни розмінування.

НА ПІВДНІ УКРАЇНИ ОДНА З НАЙБІЛЬШ СКЛАДНИХ СИТУАЦІЙ!

— Сергію, перше питання, звичайно ж, про обсяги мінного «забруднення» півдня України — яка наразі ситуація?

— На півдні України одна з найбільш складних ситуацій в Україні в контексті гуманітарної протимінної діяльності. Тому, звичайно, ситуація з розминування земель на півдні України складна. Більш того, ситуація ускладнилась після підриву Каховської ГЕС, тому що ці затоплені території, вони є теж потенційно небезпечними, адже це вже відомий факт, що лівий берег був дуже щільно замінований російськими окупаційними військами і багато цих мін або пішли під воду, або дрейфували і опинилися, в тому числі, навіть в Одеському регіоні.

СЬОГОДНІШНІЙ ПРІОРИТЕТ — НЕТЕХНІЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ ТЕРИТОРІЙ (сапери без використання спецтехніки оцінюють небезпеку території та подають відповідний висновок — Ред.).

— І все ж, на якому етапі зараз перебуває процес розмінування півдня нашої країни?

— Зараз це державне рішення, в принципі, що великий акцент робиться на першому етапі гуманітарного розмінування (гуманітарне розмінування ведеться після закінчення бойових дій на території для забезпечення безпеки мирного населення — Ред.), яким є нетехнічне обстеження території. Тому у таких областях як Миколаївська та Херсонська проводяться активні заходи з нетехнічного обстеження території.

На початку, фактично з березня, якщо я не помиляюся, Миколаївська область була взагалі приоретизована державою для розвитку аграрного бізнесу. Були надіслані додаткові сили та засоби для проведення заходів з нетехнічного обстеження території Миколаївщини, ну а згодом вже й Херсонщини.

РОЗМІНУВАТИ МАЄ СЕНС ТЕРИТОРІЇ НЕ БЛИЖЧЕ 20 КМ ВІД ЛІНІЇ ФРОНТУ!

— Також цікавить питання, за яких умов зараз працюють наші сапери, і коли мешканці звільнених населених пунктів можуть розраховувати на розмінування своєї землі?

— Треба зауважити, що всі сертифіковані оператори протимінної діяльності працюють за межою 20-кілометрової зони безпеки так званої, тобто це від лінії фронту. В першу чергу, це безпека, але також ми маємо розуміти, що ті регіони, які близькі до лінії фронту, вони активно обстрілюються. Тому немає сенсу проводити гуманітарне розмінування на тих ділянках, тому що як тільки ти очистиш, туди буде якийсь «прильот» і, звичайно, це все треба буде робити спочатку.

ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНІ КАСЕТНІ БОЄПРИПАСИ — ЇХ ЗНИЩУЮТЬ НА МІСЦІ.

— Розкажіть, будь ласка, про головні небезпеки та складнощі, які чатують на наших саперів на замінованих територіях.

— Ну, по-перше, дуже велика щільність мінування з боку противника. Я на початку сказав, що ця ситуація одна з найбільш складних взагалі в Україні, а в Україні найбільш складна ситуація взагалі у світі. Щільність мінування, хаотичне мінування, використання терористичних методів, тобто мінування саморобними вибуховими пристроями, мінними пастками, а також активне використання протипіхотних мін, які важкі для ідентифікації та несуть безпосередньо загрозу, в першу чергу, цивільному населенню.

Ми бачимо навіть з новин, що південь України під постійним обстрілом. І, якщо ми говоримо про гуманітарне розминування, то ми маємо враховувати не тільки міни, як інженерні боєприпаси, саморобні вибухові пристрої, мінні пастки, але також і боєприпаси, що не вибухнули, тому що все ж таки багато боєприпасів не детонують і залишаються у землі та несуть дуже велику загрозу. Особливо, якщо ми говоримо про касетні боєприпаси, які несуть загрозу навіть для саперів і, в принципі, вони не транспортуються а знешкоджуються на місці.

ПРО ТЕРМІНИ РОЗМІНУВАННЯ МОЖНА ГОВОРИТИ ТІЛЬКИ ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ.

— Ну і, звичайно, всіх хвилюють терміни розмінування звільнених територій, чи Ви можете дати якісь прогнози?

— Прогнози щодо розмінування на півдні України, вони, напевно, такі самі, як і взагалі прогнози щодо розмінування усієї України. Ми всі розуміємо, що цей процес не швидкий. Більш того, про якісь чітки дати можна говорити після перемоги, після повернення усіх земель. І, звичайно, після деокупації в першу чергу, що потрібно буде робити — це проводити оперативні заходи з розмінування і, звичайно, з гуманітарного розмінування.

— Чи можете Ви для наших читачів нагадати основні правила мінної безпеки?

— По-перше треба повідомити про виявлений предмет тим, хто поруч. Якщо ви, чи ті, хто навколо вас, виконують якісь роботи, то треба негайно їх припинити.

Потім треба відійти самому та відвести людей якнайдалі від знахідки – не менше ніж на 100 м. Відходити треба тим самим маршрутом, яким прийшли на місце — бажано слід у слід.

Якщо мова йде про групу людей, то рухатися необхідно колоною по одному і також слід у слід.

Про підозрілий предмет треба повідомити в 101 та 102. Інформація повинна бути чітко поданою, без поспіху. Важливо повідомити точну адресу місця знахідки.

Джерело: Odesa.online

, , , , , , ,

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *